Kriptopara

Ripple yorum: Bilmeniz Gereken Her Şey

Ağustos 5, 2020

Ripple yorum bahsederken bilmeniz gereken ilk şey, bunun hem bir para birimi hem de bir platform olduğu. Ripple platformlu açık kaynaklı bir protokoldür. Ucuz ve hızlı işlemler gerçekleştirilmesine imkan tanımak için tasarlanmıştır. 

Ödeme işlemleri için basit bir mekanizma olarak tasarlanmayan Bitcoin’in aksine, Ripple tüm uluslararası işlemleri küresel olarak yönetebilir. Oldukça hırslı bir düşünce ama ne olacağını bilemezsiniz, değil mi? Belki gelecekte, birkaç yıl sonra, bazı popüler mağazaların yaptığı gibi para birimi değişimi ortadan kalkar. 

Ripple kendi para birimine sahiptir ve adı XRP’dir ancak RippleNet platformunu kullanan herkes kendi para birimini yaratıp kullanabilir. 

RippleNet ve Tanımı

Bu, bankalar ve mali hizmetler veren diğer işletmeler gibi kurumsal para aktarımı kuruluşlarının, uluslararası para gönderimi konusunda makul bir deneyim yaratmak için Ripple’ın sunduğu çözümleri kullandıkları bir sistemdir.

Bir örnek verelim. İstanbul’da yaşayan Ahmet’in artık ihtiyaç duymadığı eski bir gitarı olsun. Yaklaşan bir futbol maçını izlemek isteyen Ahmet’in bilet satın alması gerekiyor. Ali ise o sırada Antalya’da tatilde ve yanında nadir bir pul bulunuyor. Bu pulu verip karşılığında kullanılmış bir gitar almak istiyor. Alaska’da yaşayan Mike ise nadir bir pul arıyor ve elinde İstanbul’da gerçekleşecek bir futbol maçının biletleri var. 

Ripple yorum daha iyi anlayabilmek için bu senaryoyu hayal edin. Şimdiki sistemde bahsettiğimiz bireyler birbirlerini görebiliyorlar ve ellerinde bu “değersiz” şeyler var. Ripple burada devreye giriyor. Ahmet futbol maçını izlemek istediğini ve elinde kullanılmış bir gitar olduğunu söylediğinde, sistemin işi bunu en ucuz ve en kısa yoldan gerçekleştirebileceği kombinasyonu bulmak. Buna ek olarak sistem ödemelerinizi Bitcoin de dahil olmak üzere istediğiniz para birimiyle gerçekleştirmenize izin veriyor ve dahili işlem komisyonu 0,00001 dolar.  Evet doğru okudunuz, sıfıra yakın. İşlemin tamamen ücretsiz olmamasının temel sebebi DDoS ataklarına karşı koruma sağlamak.

XRPUSD (1) | SimpleFX WebTrader Chart | Simple FX | Flickr

XRP Nedir?

Ripple ağındaki değer alışverişini temsil etmek için XRP olarak adlandırılan para birimi kullanılır. XRP’nin amacı müzakereci ve arabulucu olmaktır. Bu hem resmi paralar hem de kripto para birimleri için geçerlidir. XRP’yi “Joker” olarak tanımlamak yerinde olacaktır. Bununla Batman’in baş düşmanını değil, herhangi bir kart yerine oynanabilen kartı kastediyoruz. Her türlü para birimi komisyonu azaltmak için başka herhangi bir türe (dolardan euroya, dolardan dolara, eurodan euroya) dönüştürülebilir. Daha önce bahsettiğimiz gibi tüm işlemlerin ücreti 0.00001 dolar olacaktır.