Kriptopara

Litecoin yorum?

Ağustos 23, 2020

Piyasaya sunulduğu 2011 yılından bu yana Litecoin, “Gümüş Bitcoin” olarak anılan ve ticaretin geleceği ile ilgili olarak Bitcoin topluluğunun ilgisini çeken bir kripto para birimi . Popülerliği o zamandan beri dünyadaki en değerli kripto paralar listesinde basamakları bir bir tırmandı.

Ancak bu kripto para biriminde henüz yeni olanlar için bu kadar bilgi elbette yeterli değil.  Litecoin’in sağladığı tüm imkanları keşfetmek isteyebileceğinizi düşündük.

İşte şimdi bu konunun derinine dalıyoruz !

Fakat sırayla gitmekte fayda var , kafaların karışmasını istemeyiz. Hazırsanız başlayalım . 

Bitcoin vs. Litecoin yorum

Bitcoin ve Litecoin arasında farklılıklar var mı ?

Evet. Temelde her iki para birimi de aynı çalışma prensiplerine sahip, ancak aralarında bazı önemli farklılıklar da mevcut. 

  • Coin Limiti: Bitcoin 21 milyon coin sınırına sahipken Litecoin maksimum 84 milyona kadar ulaşıyor. 
  • Aktarım Hızı: Bitcoin’in bir işlem bloğunu onaylaması 10 dakika sürer. Öte yandan, Litecoin ile bu  sadece 2,5 dakika sürecek ve saniyede 56 işlem onaylanacaktır.
  • Güvenlik: Daha hızlı işlem süresi, Litecoin için daha güvenli bir ortam anlamına gelir. Cüzdan şifrelemesi yatırımınızı Truva atları ve virüsler gibi tehditlere karşı korumaya yardımcı olur. 
  • Madencilik Algoritması : Her ikisi de tüm Network’de uyumluluğu sağlamak için “proof-of-work” (PoW) kullanır. Bitcoin’de SHA-256 kullanılıyor, Litecoin ise Scrypt’I kullanmakta..
  • Yarılama (Halving) ve Blok Ödülleri: İki kripto para birimi de  günlük 50 birimlik blok ödülü ayarlamıştır , ayrıca Blok Ödülü günlük olarak yarılanır. Bununla birlikte Litecoin’de her 840,000 blokta ve Bitcoin’de her 210,000 blokta yarılanma meydana gelir.
  • Piyasa Değeri: Bitcoin bugün hala en yüksek piyasa değerine sahip durumda (LTC’nin 2 milyar $ ‘ın üzerinde bir piyasa değerine karşılık  Bitcoin 130 milyar $’ ın üzerinde); ancak, Litecoin Bitcoinle bu konuda yarışamasa da kripto piyasasında üst sıralardaki yerini istikrarlı bir biçimde koruyor. 
  • Fiyat: Elbette Bitcoin, kripto para biriminin babası olduğu için, Litecoin’den daha yüksek bir fiyata sahip . Buna rağmen, Litecoin de yatırımcılarına iyi bir kar vaat ediyor.

Litecoini Nerede Kullabilirsiniz? 

Herkes Litecoin’i Bitcoin’i kullandığınız gibi kullanabilir,

İster mal ve hizmetlerin (ör. giyim ve mücevher vb) ödemesi için, isterseniz de ailenize ve arkadaşlarınıza, ya da ihtiyacı olan herhangi birine “para” olarak verebilmeniz için kullanabilirsiniz. Ayrıca sağlık ve kozmetik ürünleri satıcıları, finansal hizmetler gibi alanlardaki çeşitli tedarikçiler ve hizmet sağlayıcıları LTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmektedir.

Sonuç olarak, Litecoin Nasıl Çalışır ? 

Litecoin crypto currency | Jernej Furman | Flickr

Litecoin yorum, blockchain teknolojisi ile tasarlanmıştır. 84 milyona kadar coin üretebilir. Her işlem bir blokta toplanıp paketlenir, daha sonra her 10 dakikada bir uzun bir blok zincirine eklenir. Tüm süreç toplamda sadece 2.5 dakika sürer, bu Bitcoin’den dört kat daha hızlı olduğu anlamına gelir ve acele ödemeler için daha uygundur. Blok süresindeki bu azalma aynı zamanda daha düşük ücretler ve daha yüksek hacim anlamına gelir.

Litecoin Cüzdanı

Cüzdanlar Litecoin’inlerinizi saklayabileceğiniz araçlardır. Şu anda  Android, iOS, Windows, Linux ve Mac için indirebileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir dizi cüzdan mevcut. Satın almak isterseniz aşağıdaki yolları kullanabilirsiniz:

  •  Doğrudan borsadan satın alabilirsiniz (çoğunlukla para transferlerini, kredi kartı ödemelerini ve çekleri kabul eder)
  •  Litecoin ile ödeme alabilirsiniz (özellikle mal satanlar veya tüketicilere hizmet sağlayanlar için idealdir)
  •  Madencilik yaparak Litecoin edinebilirsiniz (bu işlemler için gerekli donanıma sahip özel bir bilgisayar gerektirir, kişisel bilgisayarınızla madencilik yapamazsınız.)

Litecoin’in piyasa değerinin büyümesinde henüz bir yavaşlama işareti yok ve şu an için böyle bir durum öngörülmüyor . Bu nedenle, gün geçtikçe daha fazla işletmenin bu para birimini benimsemesini bekleyebiliriz.