Kriptopara

ETHEREUM

Aralık 17, 2020


Ethereum, üçüncü sahız internet verilerin ve bilgilerin depolanmayı ve değiştirilmesini amaçlandığı bir blok zinciri işlem sistemi ve platformudur. Ethereum mevcut müşteri-hizmet modelini merkezsiz sunmayı amaçlar. Ethereum sunucuların ve bulutların yardımı ile binlerce düğüm dünyanın dört bir yanındaki gönüllülerin yardımı yürütülmektedir.

Yaşadığınız ve giriş yaptığınız yerin önemi olmaksızın insanların aynı miktarda işlevselliği alacağı ve insanların bu altyapıya dayalı hizmetlerini sunmak için rekabet edeceği fikrine dayanır Ethereum.
Bu durumu daha iyi anlayabilmek adına, app store’de gezindiğiniz zaman mesajlaşma uygulamalarından oyun içeriklerine kadar birçok uygulama görürsünüz. Asıl sorun bu şirketler (üçüncü taraf servisleri) sizin kredi kartı ve ödeme işlemleri gibi bilgilerinizi depolamasıdır. Buna ek olarak indirmek istediğiniz herhangi bir uygulama bu şirketler tarafından yönetilmektedir, Google ve Apple. Uygulama mağazasını yönetmektedirler, beğendikleri uygulamaları alırlar, beğenmediklerini ise kapatırlar.


Amaç


Ana amaç uygulamanız üzerinde hiçbir kuruluşun kontrol sahibi olmamasıdır, hiç kimse uygulamanızı yasaklayamaz. Değişiklik yapma hakkına sadece siz sahipsiniz, herhangi bir üçüncü şahız şirketi değil.
Ethereum’un yardımı ile geliştiriciler blok zincirini teknolojisini kullanarak merkezi olmayan platforma sahip olmaktadırlar, böylece veri ve anlaşma pazarlarını oluşturabilmektedirler.
Ethereum, Bitcoin’in en büyük rakibi olarak görülür ve ayrıca akıllı sözleşme sunan ilk platform olmuştur. Ethereum’un popülaritesi gün geçtikçe artı ve farkındalığı global boyuta taşındı.
Ethereum, Bitcoin’den sonra en güvenilir platformdur. Mevcut Ethereum grafik değeri 228$’dır.

Madencilerin Kritik Rolü


Ethereum fonksiyonların doğru çalıştığı emin olunmasında madenciler oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ethereum madenciliği yardımı ile merkezsiz kayıt amacı oldukça mümkün görünmektedir. Madenciler herhangi bir sahtekarlık vakasını engeller ve işlemleri tüm ağ boyunca doğrulayarak blok zincire eklenmesini sağlarlar.
Ethereum madencilik süreci Bitcoin’inki ile aynıdır. Her işlem için, madenciler tekrarlı bir düzen ile özel donanım kullanırak deneme yanılma yöntemiyle bulmacanın yanıtlarını biri doğru olanı bulana kadar tahmin ederler.
Bulmaca çözüldükten sonra kazanan Ether (kripto para birimi) ile ödüllendirilir ve tüm düğümlerin doğrulaması ve kendi defterlerine ekleme yapması için bloğu ağ üzerinde yayınlar.


Sonuç


Madencilik oldukça çekici bir meslek gibi görünse de, unutmayın ki madencilik endüstrisi kasırga kadar değişkendir. Ethereum grafik bu yıl güçleniyor. Eşsiz bir donanım bir sonraki yıl eskimiş olabilir. Madencilik havuzları neredeyse her zaman ortaya çıkar ve rekabeti artırırlar. Bu nedenle, madencilik yapmaya hevesliyseniz, sektördeki değişimlerden sürekli haberdar olmalı ve buna göre uyum sağlamalısınız.